ÇELİK YAYA ÜST GEÇİTLER

Son yıllarda ülkemizde hergün yenilenen ve sayıları artan otoyollarla beraber, trafiğe çıkan araç sayısının artması ve özellikle şehirler arası ana yolların merkezi yerlerin ortasında kalmasından dolayı yaya geçitlerine olan ihtiyaç artmıştır. Özellikle büyük şehirler de her yıl yüzlerce vatandaşımız yolda karşıdan karşıya geçerken hayatını kaybetmektedir. Bu sorunun çözümü adına en iyi alternatif ise yaya geçitlerinin artırılmasıdır. Yaya geçitleri genel olarak alt ve üst geçit olarak ikiye ayrılabilir.Yapılan gözlemler sonucu yaya üst geçitlerinin, alt geçitlere oranla daha sağlıklı, daha temiz, daha problemsiz ve daha güvenli olduğu anlaşılmıştır.Ülkemizde genel olarak bakıldığında yaya üst geçitlerinin yapımında çelik ve betonun ön plana çıktığı görülür. Çelik kontrüksiyon yapılar ise beton yapılara göre bir çok avantajlara sahiptir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

NEDEN YAYA ÜST GEÇİTLERDE ÇELİK KULLANILMALI ?

1- Çelik; ahşap ve betona göre dayanımı daha yüksek bir malzemedir.

2- Çelik depreme karşı daha dayanıklıdır. Çünkü elastiklik modülü ahşabın 21 katı betonun 10 katı kadardır. Bu da stabilite sorunlarına, dinamik yüklere ve titreşimlere daha uygun bir davranış anlamına gelir.

3- Daha küçük kesitlerle çok daha büyük açıklıklar geçilebilir.

4- Çelik istenen şekillerde mimari özellilere göre, mukavemet ve estetiği koruyarak tasarlanabilecek bir yapıya sahiptir.

5- İmalat aşamasının çoğu atölyede halledildiğinden şantiyede çalışma süresi kısalır buna bağlı olarakta harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlanır.

6-Çelik yapı elemanlarında değişiklik ve takviye olanağı vardır. Ayrıca sökülüp yeniden kullanılabilirler.

7-Çeliğin amortisman ve ikinci el değeri yüksektir.

8-Ekonomik ömrü 80-100 yıldır.

9-Bakımı daha kolaydır.

Gürmak Metal Sanayi Ve Tic. A.Ş., uzun yıllardır içinde bulunduğu çelik konstrüksiyon imalatından elde ettiği engin tecrübelerle, son yıllarda çelik yaya üst geçit işine yönelmiş ve Türkiye ‘nin dört bir yanında yapmış olduğu 60’a yakın çelik yaya üst geçitlerle kendini isbat etmiş bir kuruluştur. Ayrıca ülkemizde sadece imalat değil proje bazında da uzmanlaşmış kadrosuyla bu işin lider kuruluşları arasına girmiştir. Şirket prensibimiz imalat konusunda daha hızlı, daha güvenilir, daha estetik ve daha kullanışlı çelik yaya üst geçitler yaparak insanlarımıza hizmet etmektir.