PÜSKÜRTME GALVANİZ

Neden galvaniz

Demir ve çeliğin paslanmaya (korozyona ) karşı korunmasında en akılcı ve kesin çözüm, malzemenin sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplanmasıdır. (metalizing) Demir esaslı malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar. Bu sadece görüntü bozukluğuna neden olmayıp aynı zamanda metali aşındıran ve malzemenin çürümesine de sebep olan kimyasal bir reaksiyondur. Metali, paslanmaya karşı dış etkenlerden uzak tutabilmek için metal yüzeylere değişik koruyucu yöntemler uygulanmaktadır. Ancak; bütün bu metal kaplama yöntemleri arasında en güvenli ve uzun ömürlü olanı çinko kaplamadır yani galvaniz kaplamadır.En yaygın galvaniz kaplama yöntemi olan sıcak daldırma galvanizin daha çok tercih edilmesinin bazı nedenleri ise şöyle sıralanabilir: 

1. Uzun Ömürlüdür,
Sıcak daldırma galvaniz normal şartlar altında 40 yılı aşkın bir süre korozyona karşı korur. Ağır koşullar altında dahi (örneğin deniz kenarında) 25 yılın üzerinde bir koruma sağlar. 

2. Dayanıklıdır,
Kaplanan malzeme ile çinko metalurjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakası dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar.

3. Ekonomiktir, 

4. Bakım Gerektirmez,

Sıcak daldırma galvaniz ile kaplanmış çelik yüzeyler uzun süre bakım gerektirmez. Çünkü metal kaplama darbelere, çiziklere ve paslanmaya karşı uzun süre çeliği koruyacaktır.

5. Boşluklar ve Köşeler İçin İdealdir,
Diğer yöntemlerle ulaşılamayan kritik noktalara (iç hacimler, keskin köşeler, kesim yerleri, delik yüzeyleri, boşluklar vs.) daldırma galvanizle ulaşmak mümkündür.

6. Zamandan Tasarruf Sağlar,
Sıcak galvaniz kullanılarak kaplanan yüzeyler, uygulamanın hemen ardından kullanılabilir hale gelirler.

7. Güzel ve Estetik Görünür, 
Belli bir estetik cazibesi vardır. İlk başları parlak metalik renk ve iki boyutlu kristalli bir görünüşe sahip olan kaplama yüzeyi, zamanla matlaşarak homojen mat gri renkte bir yüzeye dönüşür .Ekstra boyama gerektirmez.

Daldırma Galvanize Alternatif Yeni Bir Teknoloji “ Thermal Arc Spray Metalizing ” 
( Püskürtme Galvaniz )

Püskürtme galvaniz ( thermal arc spray metalizing ) yöntemin şu şekilde uygulanır :

1) Metal yüzeyler grid veya misket kumlama yöntemiyle tüm kirlerden ve pastan arındırılarak metalin ana gövdesinde küçük gözeneklerden oluşan temiz bir yüzey oluşturulur.

2) Çinko (Zn ), Çinko – Alüminyum alaşımı (% 85 Zn-%15 Al) teller elektrik arc yöntemi ile eritilip sıvı hale getrildikten sonra püskürtme tabancası yardımıyla komprosörden basılan yüksek basınçlı hava ile partiküller halinde çelik parçanın kumlamadan sonra oluşan gözenekli yüzeyine püskürtülür.Böylece metal yüzeyindeki tüm boşluklar doldurulur ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

3) Bu yöntemle yapılan kaplama işleminde metal ile alaşım arasında çok kuvvetli bir bağ oluşur ve yaklaşık 30-35 yıl gibi uzun bir ömrü vardır.

4) Ardından da malzemenizi istediğiniz renge boyayabilir ya da kendi orijinal metalik renginde kullanabilirsiniz.

Şirketimiz, Amerika’da uygulanmaya başlanan ve dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan fakat ülkemizde yeni olan püskürtme galvaniz (Thermal arc spray metalizing ) tenolojisini Türkiye’de uygulayan ilk firmalardandır. Püskürtme galvaniz; sıcak daldırma galvanize uygun olmayan bütün parçalara uygulanabilecek en etkili kaplama metodudur. Bu güne kadar Türkiye ‘de metallerin korunması için genel olarak daldırma galvaniz veya epoksi boya kullanılıyordu ,halada kullanılmaya devam ediyor. Fakat daldırma galvanizin bazı dezavantajlarından dolayı ülkemizde alternatif bir teknolojiye büyük ihtiyaç vardır. Bu dezavantajları şöyle sıralayabiliriz :

1) Geometrik olarak biçimsiz, çok geniş veya çok uzun malzemelere, galvaniz havuzuna sığmadığından dolayı daldırma galvaniz yapılamamaktadır. Fakat püskürtme galvaniz yöntemi, genişlik ve uzunluk sınırlaması olmaksızın bütün malzemelere uygulanabilmektedir.

2) Et kalınlığı küçük, ince malzemeler daldırma galvanizde uzun süre yüksek derecede (450 C) sıcaklığa maruz kaldıklarından fiziksel ve kimyasal bozulmalara maruz kalırlar. Bu da istenmeyen bir özelliktir. Püskürtme galvanizde ise böyle bir problem olmamaktadır.Çünkü malzemenin yüzeyi kumlama yöntemi ile temizlendikten sonra eritilmiş kaplama malzemesi yüksek basınçlı hava ile yüzeye yapıştırılmaktadır.Dolayısıyla yüksek derecede ısıya maruz kalan eleman kaplanacak malzeme değil kaplama malzemesidir. Bu yüzden kaplanacak malzemede herhangi bir fiziksel veya kimyasal bozulma olmamaktadır.

3) Sıcak daldırma galvaniz teşkilatı pahalı ve yaygın olmayan bir teşkilattır, yöntemin lojistiği sorun yaratabilir. Ayrıca parçaların sökülmesi ve galvaniz fabrikasına götürülmesi de gerekir, oysa püskürtme galvaniz uygulamalarında galvaniz teşkilatı daha basit, kolay kurulabilen ve sahada da uygulanabilen bir yöntemdir.

KOROZYON ( PASLANMA )
PÜSKÜRTME GALVANİZ MODELİ
PÜSKÜRTME GALVANİZ UYGULAMAS
PÜSKÜRTME GALVANİZ UYGULAMAS
KUMLANMIŞ YÜZEY
GALVANİZLİ YÜZEY

TS-914 STANDARTLARINA GÖRE OLMASI GEREKEN KAPLAMA AĞIRLIKLARI

MALZEME SINIFI

 MALZEME           KALINLIĞI  (mm)

 ORTALAMA       KAPLAMA AĞIRLIĞI                 (gr/m2)

 KAPLAMA KALINLIĞI         (mikron)  

ÇELİK PARÇALAR

5 mm ve üzeri

      610

       85

2 mm'den kalın - 5 mm'den ince

      460

       65

1 mm'den kalın 2 mm'den ince

      335

       47


ORTAM

KALINLIK KAYIP MİKTARI (gr/m2)

Şehir dışı

        7-15

Şehir içi

       20-40

Deniz kenarı

       20-50

Endüstriyel ortam

       40-80